Elektrikli Araçların Servis ve Onarımı

Telefon: +359 876 761 742

Adres: Varna, "Usta Kolyo Ficheto" Cd. No: 25A

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma

09:00-13:30

14:30-18:00

Tatil Günleri - Cumartesi ve Pazar


 

Elektrikli Arabalar için Batarya Onarımı

Elektrikli Araçların Teşhis ve Onarım Hizmetleri:

 • Elektrikli Araçların Bilgisayarla Teşhisi
 • Elektrikli Araçlar için Yüksek Voltaj Bataryasının Teşhisi, Temizliği ve Onarımı (Elektrikli Araçlar için Batarya Geri Dönüşümü, Hücre Değişimi, BMS Onarımı)
 • Elektrikli Araçlar için İnverter/Konverterin Teşhisi ve Onarımı (Bu işlem elektrikli aracın bataryasının geri dönüşümüyle birlikte gerçekleşebilir)
 • Elektrikli Araçlar için Motor-Jeneratörlerin Teşhisi
 • Elektrikli Araçlarda Elektrik Tesisatının Teşhisi ve Onarımı
 • Elektrikli Araçlarda Soğutma Sisteminin Bakımı ve Onarımı
 • Elektrikli Araçlar için Diğer Elektroniklerin Onarımı - Gösterge Paneli, Ekran, Akıllı Kilit Sistemi, Aydınlatma ve Sinyal Sistemlerinin Kontrolü ve Diğerleri
Elektrikli Araba Onarımı. Elektrikli Araba Bataryasının Geri Dönüşümü.

Softelectronic'in Elektrikli Araç Servisi

Softelectronic, BMW, Peugeot, Mercedes ve diğerleri gibi elektrikli araçların elektrik sistemleri ve elektronik modülleri üzerinde tam teşhis, servis ve onarım hizmetleri sunar. Softelectronic ekibi, otomotiv elektroniği bakım ve onarımında geniş deneyime sahiptir. Teknisyenler, alternatif tahrik sistemlerine sahip araçlarda yüksek voltaj sistemleriyle çalışma konusunda Bosch tarafından pratik olarak eğitilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Softelectronic'in hibrit ve elektrikli araçlar için servisi, en son nesil teşhis ekipmanları ile donatılmıştır ve şirket tarafından hibrit ve elektrikli araçlardaki spesifik yüksek voltaj sistemlerinin muayene ve onarımı için oluşturulan araçlara sahiptir.

Müşteriden elektrikli araç hakkında bilgi sağlama

Müşteriden Elektrikli Araçlar Hakkında İlk Bilgiler

Elektrikli aracın sürücüsünden aracın elektrik modüllerinde veya devrelerinde meydana gelen arızanın belirlenmesi ve tekrarlanmasının önlenmesi için ilk bilgilerin alınması önemlidir. Teşhise başlamadan önce, semptomlar, yol durumu, atmosferik koşullar ve aracın uyarı sisteminden sürücüye verilen göstergeler hakkında fikir edinmek gerekir.

 

Elektrikli Araçlar için Bilgisayar Teşhisi

Elektrikli Araç için Bilgisayar Teşhisi

Softelectronic, Bulgaristan'daki modern araç filosunun bir parçası olan elektrikli araçlar için teşhis ekipmanlarına ve otomotiv test cihazlarına sahiptir. Bilgisayar teşhisi aracılığıyla, yüksek voltajlı bataryanın bireysel modülleri, inverter/konverter, bireysel sensörler, yüksek voltajlı bataryanın soğutma sistemi ve diğerlerinin durumu hakkında ilk bir anlayış elde edilir. Otomatik teşhis, elektrikli aracın sorun tespit edildikten sonra yapılacak onarımının önemli bir parçasıdır. Bilgisayar teşhisinden gelen bilgiler, onarılan modülde aynı arızanın tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Örnekler hibrit Mercedes W221 aracında inverter/konverterde (SG-EM) sorun olan hata kodlarıdır - P0A6300, P0A6000, P0A5D00.

Elektrikli Arabanın Bataryasının Geri Dönüşümü

Elektrikli Araç için Yüksek Voltajlı Bataryanın Teşhisi ve Onarımı

 • Bataryadaki bireysel hücrelerin, grup halindeki modüllerin ve blokların teşhisi
 • Bataryanın dengelenmesi (yeniden koşullandırma)
 • Elektrikli aracın bataryasındaki hasarlı hücrelerin değiştirilmesi
 • Bataryadaki sensörlerin teşhisi ve onarımı
 • BMS - Batarya Yönetim Sistemi / Akıllı Batarya Yönetim Ünitesinin Teşhisi ve Onarımı
 • Yüksek voltajlı bataryada soğutma sisteminin teşhisi ve bakımı
 • Hibrit bataryada korozyonun temizlenmesi

Hibrit ve elektrikli araçların yüksek voltaj sistemlerindeki yüksek akımlar ve yüksek voltajlar yaşamı tehdit edebilir. Bu nedenle, bu tür sistemlerin, yüksek voltaj sistemleriyle çalışmak için gerekli pratik eğitime, lisansa ve ekipmana sahip teknisyenler tarafından servis edilmesi şarttır.

Elektrikli Araç için Batarya Onarımı

Batarya Teşhisi

Bu süreç, Softelectronic laboratuvarında elektrikli araçların yüksek voltajlı bataryaları için her bir hücrenin durumunu test etmek ve belirlemek üzere oluşturulan özel ekipmanları içerir. Tam şarj ve deşarj döngülerinin bir serisi aracılığıyla, bataryadaki "sağlıklı" ve hasarlı hücreler, paketlerin genel durumu belirlenir. Teşhis, ayrıca bataryadaki bireysel hücrelerin ve paketlerin düzgün işleyişini ve bileşenler arasındaki elektrik bağlantılarının durumunu izleyen özel bir termal kamera kullanır. Sıcaklık, voltaj ve direnç sensörlerinin çalışması da kontrol edilir.

Elektrikli Araçta Bataryanın Dengelenmesi ve Uyumlaştırılması

Dengelenme (Yeniden Koşullandırma)

Bu süreç, bataryadaki sağlıklı hücrelerde uygulanır. Tam deşarj ve şarj döngülerinin bir serisinden sonra, bireysel hücrelerdeki voltajlar eşitlenir. Sağlıklı hücrelerin dengelenmesi (yeniden koşullandırılması) gerekliliği, elektrikli araç bataryasının hücresini oluşturan maddelerde, normal işletme sonucu oluşan tersinir kristalleşme nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu süreç, hücrenin voltajının azalmasına ve sonuç olarak pakette ve bataryada genel voltajın azalmasına yol açabilir. Sözde derin deşarj ve tam şarj ile dekristalleştirme yapılır, böylece hücrenin optimal çalışma voltajı geri kazanılır. Dengelenme sonrasında, bataryanın kapasitesi, süreçten önceki durumuna göre artırılabilir.

Elektrikli Araçta Bataryanın Hücrelerinin Değiştirilmesi

Elektrikli Araçta Bataryanın Arızalı Hücrelerinin Değiştirilmesi

Elektrikli aracın bataryasındaki geri dönüşü olmayan şekilde hasar görmüş hücreler tespit edildikten sonra, hasarlarının nedeni, eğer sistemde normal işletmeden kaynaklanmıyorsa araştırılır. Olası neden, bataryanın soğutulmasında meydana gelen aksaklıklar, hasar görmüş elektronik modüller, zayıf kontak bağlantıları ve diğerleri olabilir. Softelectronic, Mercedes, Peugeot, Toyota ve diğerleri gibi geniş bir yelpazede hibrit araçlar için yeni yüksek kaliteli hücreler temin edebilir. Bataryadaki gerekli hücrelerin değiştirilmesinin ardından, tüm hücrelerin ve paketlerin işleyişinin kontrol edildiği bir dengeleme işlemi tekrar yapılır.

Elektrikli Araçta BMS Onarımı

BMS - Batarya Yönetim Sistemi / Akıllı Batarya Yönetim Ünitesinin Teşhisi ve Onarımı

Elektrikli araçlar için batarya yönetim ünitesi, hücrelerin ve blokların voltajını, sıcaklığını ve iç dirençlerini toplar. Verileri analiz ettikten sonra, hibrit bataryanın uygun soğutmasını, şarjını ve deşarjını yönetir. Softelectronic, hibrit ve elektrikli araçlar için BMS'yi onarabilen dünyadaki birkaç şirketten biridir.

Elektrikli Araçta Bataryanın Korozyon Temizliği.

Elektrikli Araçlarda Bataryada Korozyon Temizliği

Bataryanın terminal, baralar ve elektrik bağlantılarının (somunlar ve diğerleri) bağlantı elemanlarında oluşan korozyon, bataryanın yanlış çalışmasına ve kapasitesinin azalmasına yol açabilir. Neden, bataryanın hermetik mühüründe bir ihlal, soğutma maddesinin sızması, akümülatör hücrelerinden salınan maddeler (elektrolitler gibi), su baskını, nemlenme ve diğerleri olabilir. Korozyonlu elemanlar sökülür ve temizlik, korozyonun boyutuna bağlı olarak mekanik işlemleri ve özel kimyasallarla tedaviyi içerebilir.

Elektrikli Araç için Elektrik Tesisatı

Elektrikli Araç için Elektrik Tesisatının Teşhisi ve Onarımı

Softelectronic'in deneyimli servis teknisyenleri, elektrikli aracın elektrik devresindeki veya belirli bir modüldeki bir arızanın nedenini belirleyebilir ve maliyetli bir tekrar onarımı neden olmadan önce onu giderebilir.

Elektrikli Araç için Soğutma Sistemi

Elektrikli Araç için Soğutma Sisteminin Bakımı ve Onarımı

Elektrikli aracın elektrik tahrik sistemi modüllerinin verimliliğini sağlamak için, işletme sıcaklığının belirli bir aralıkta tutulması gerekmektedir. Bu, optimal termal yönetim için daha karmaşık bir sistem gerektirir. Soğutma sisteminin zamanında bakımı, motor-jeneratör, inverter veya batarya gibi ana bileşenlere zarar gelmesini önleyebilir. Softelectronic, elektrikli aracın soğutma sisteminden modüllerin elektroniği üzerinde tamir işlemleri gerçekleştirebilir, örneğin elektrikli kompresör.

Elektrikli Arabalar için Ekran, Navigasyon, Kilit Sistemi

Diğer Elektronik Modüllerin Onarımı

Softelectronic, elektronik kontroller, kilit sistemleri, aydınlatma sistemleri, ekranlar, multimedya, navigasyon ve diğerleri gibi elektrikli araçlar için geniş bir yelpazede elektronik modüller üzerinde teşhis ve onarım işlemleri gerçekleştirir.